Picture of Ondřej Petr
Ondřej Petr

Vlastní bydlení je nákladná investice a mnoho lidí úplně běžně nemívá na účtech milionové zůstatky. Tudíž se rozhodne si na bydlení půjčit.

Jedná se o naprosto běžný způsob koupě.

Ale také prodeje nemovitosti. Ať už si chcete kvůli založení rodiny pořídit prostornější bydlení nebo se zkrátka musíte nebo chcete přestěhovat do jiné lokality, protože změna je leitmotivem vaší existence. Pořízení bytu nebo domu na hypotéku zde není překážkou. Vaši nemovitost lze prodat standardní cestou a nemusíte kvůli tomu ani snižovat cenu nemovitosti jako v případě jiných právních vad (například ohledně věcného břemene). Většinou se používá způsob, kdy byt prodáte i s hypotékou, kterou jednoduše na kupujícího převedete. Banka si jej prověří a on se stane jejím novým klientem místo vás.

Zde se situace komplikuje kvůli v současnosti nízkým úrokovým sazbám. Pro vás jako toho, kdo si úvěr bere, to na první pohled vypadá výhodně, ale právě nízké úrokové sazby se mohou nečekaně projevit i jako problém. Jednoduše neseženete nikoho, kdo by byl ochotný si hypotéku převzít, protože na nově uzavřenou by získal mnohem výhodnější podmínky.

Hodláte sice hypotéku poctivě splácet, nicméně předčasně. Banka vás za tento krok „odmění” pokutou. Takže je v tomto směru výhodnější počkat si až na konec její fixace. Sankce se jinak pohybují v řádech poměrně nepříjemných desítek tisíc korun. Dle novely zákona o spotřebitelských úvěrech však po dvou letech splácení může být pokuta maximálně 50 tis. Kč. Ve výročí fixace máte také možnost hypotéku refinancovat. Budoucí majitel nemovitosti, který si ji míní koupit od vás jakožto prvního vlastníka, si v té době může nastavit vlastní vyhovující parametry hypotečního úvěru, čímž mu odpadá danajský dar v podobě původních podmínek.

Převod hypotéky na jinou nemovitost není zcela standardní úkon a vždy záleží na konkrétních podmínkách dané banky. Ta vám odpoví na to, zda je takový postup možný a pokud nikoli, navrhne alternativní řešení situace.

Je-li pro vás vidina trávení času vyřizováním jakékoli administrativy příjemná přibližně stejně jako návštěva zubní ordinace, je nasnadě přenechat veškeré starosti realitnímu makléři, který se postará o vše potřebné.