Picture of Ondřej Petr
Ondřej Petr

Standardní model velké části Husákových dětí v Praze dosud znamenal:

Byt 3+kk na sídlišti/v novém domě + chata v dojezdové vzdálenosti od Prahy tak, aby bylo kam vypadnout s dětmi. Nicméně s postupujícím věkem a odstěhováním dětí z bytu přichází otázka, zda je toto nastavení doopravdy ideální. Nebylo by lepší žití v nově postaveném rodinném domě – kousek za Prahou? A spojit tak výhody bytu a chaty v jedné nemovitosti? 

Své o tom vědí i moji klienti, kterým jsem v loňském roce pomáhal podobnou situaci řešit. 

V prvním případě to začalo prohlídkou domu, který jsem nabízel v okrese Praha – západ. Sympatický pár se chtěl přestěhovat blíže za rodinou, zároveň okusit možnost si vychutnávat zahradu celoročně. 

“Problém“ byl v tom, že aby mohli nemovitost koupit, bylo potřeba prodat chatu, ale i byt, ve kterém aktuálně bydleli. Po několika schůzkách, kde jsme probírali možné scénáře a také obavy klientů s tím, aby nezůstali bez chaty, nebo ještě hůř, bez střechy nad hlavou. Vzhledem k tomu, že se jejich nový dům teprve dokončoval, získali jsme tolik potřebný čas pro vyřešení všeho klíčového.

Jako první se začalo prodejem chaty, kterou vzhledem ke končící sezóně již pomalu opouštěli. Chata byla pokladem původních majitelů, vyšperkovaná nemovitost v záplavě dalších inzerátů zářila. Kupce se nám podařilo sehnat již během dvou měsíců. 

Následně jsme se pustili do prodeje bytu. Zrekonstruovaný panelový dům ze začátku 90. let, v dobré lokalitě, nedaleko stanice metra. Byt velmi dobře udržovaný s krásně rekonstruovanou koupelnou získal svoji pozornost na trhu snadno. Video prohlídka, profi fotografie, reklama na sociálních sítích a kvalitní příprava na prohlídky, to vše nás dovedlo k vážnému zájemci, a to již za měsíc od spuštění inzerce. 

Následně zbývalo dohodnout předání bytu tak, aby se do té doby stihl dokončit kupovaný dům za Prahou, a to alespoň do stavu k nastěhování. Poslední rozloučení s bytem, který po dlouhá desetiletí byl domovem a následné otevření nové etapy bylo jen třešničkou na dortu. Jsem přesvědčen, že nastávající letní sezóna bude pro klienty potvrzením, že celý tento „Kulový blesk“ stál za to. 

Co si lze z tohoto příběhu odnést?

  • Vždy je nutné otevřeně komunikovat se zúčastněnými stranami zejména ohledně záměru a způsobu jeho financování
  • Správné nastavení postupu jednotlivých obchodů s ohledem na sezónnost v rámci kalendářního roku je pro úspěch naprosto zásadní
  • Kvalitní prezentace a poctivá příprava nemovitostí k prodeji vede k atraktivitě nemovitostí na realitním trhu. 
  • Vždy dobře vyhodnoťte cenové nastavení, ideálně s realitním profesionálem, pro kterého je vše výše uvedené denním chlebem.

Mým klientům nabízím v rámci své praxe konzultaci bezplatně, společně s neceněním stávajících nemovitostí, vyhodnocení záměru a doporučení kroků k jeho realizaci. 


A pokud byste se chtěli stát sousedy klientů z příběhu, mám ještě na prodej vedlejší úplně dokončený dům k nastěhování :).