Picture of Ondřej Petr
Ondřej Petr

V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem připravit byt k prodeji. Prosím, neberte to ode mě jako striktní příkazy, ale jako přínosná a užitečná doporučení. Nejsme na táboře a já nejsem váš vedoucí. Vedoucím je totiž kupující a za nepřipravený, popřípadě zanedbaný byt, vás bohužel může potrestat svým nezájmem.

Emoční vázanost

Prvně přestaňte o vašem bytě uvažovat jako o místě, kde jste strávili kus svého života. Momentálně si ho představte jako předmět, který chcete prodat. V mnoha ohledech vám to ulehčí situaci, a celý prodej bude mít díky tomu hladší průběh. Mohu vám zaručit, že i přes to, že tato etapa života končí, nová zase začíná – jen někde jinde.

Zneosobnění vašeho bytu

Jakmile se nám podaří potlačit silné emoční vazby, můžeme pokračovat odstraněním všech viditelných osobních věcí z bytu. Klienti, kteří k vám budou chodit na prohlídky, si potřebují představit byt jako svůj budoucí domov. Toho dosáhneme jedině tak, že schováme veškeré fotografie, vzkazy na ledničce, hračky, složenky apod.

Optické zvětšení prostoru

Nikdo se nechce stěhovat do malého protoru. Místnosti by měly vypadat, co nejvíce vzdušně. Docílíte toho tím, že omezíte množství nábytku nebo jej alespoň lépe uspořádáte. Další možností je také přidání velkého zrcadla. Doporučuji odstranit všechno, co nechcete prodat s bytem. Nechceme přece zmást kupujícího.

Úklid

Opravdu vás zde nemíním poučovat o tom, jak uklízet. Vím, že je těžké udržovat neustálý pořádek v případě, že v nemovitosti bydlíte a současně ji prodáváte. Přesto si dovolím uvést několik důležitých věcí, na které je třeba si dát pozor.

  • Vyčistěte kliky a dveře. Jsou tím prvním, co kupující uvidí. Je dobré namazat panty u dveří.
  • Vyměňte, nebo vyčistěte kobereček před dveřmi.
  • Snižte počty bot v botníku.
  • Umyjte okna.
  • Když máte prohlídky, luxujte každý den.
  • Odstraňte pavučiny ze stropu.
  • Vyměňte ručníky za čisté.
  • Vyleštěte kovové baterie a dřez.
  • Popřípadě použijte vůni do bytu.

Vím, že je toto ta nejnepříjemnější část, proto jsem ji zkrátil. Ale věřím, že kvůli rychlému prodeji nebude pro vás žádný problém tyto jednoduché činnosti provést. Pozvěte si někoho, kdo vám úklid “zkontroluje“. Myslím, že nejlépe to zvládne vaše tchýně, nebo maminka.

Kuchyně

Jedna z nejdůležitějších částí každého bytu či domu. Nikdo ji nechce mít špinavou a neprostornou, proto tyto věci eliminujeme. Prvně očistěte ledničku. Spotřebiče, které denně používáte, raději před prohlídkami uschovávejte do krabic. Zredukujte obsah skříněk, klienti si často ověřují, kolik věcí se do nich vejde. Přecpané úložné prostory je příliš nepřesvědčí.

Šatní skříně

Pokuste se vytřídit a porovnat oblečení – působí to dobře. Ale zase to nepřehánějme, nejsme na vojně. Pokud byste nevěděli, co se starým oblečením, mohu vám doporučit server www.votocvohoz.cz.

Úložné prostory

Musí budit připravenost k nastěhování. Sklep, spíž, poličky a v neposlední řadě prostory za stolem nebo postelí by také měly být prázdné.

Opravy a rekonstrukce

Pokud to není úplně nezbytné, nedělejte nic nákladného. Nebojte se ale investovat do vymalování, nevěřili byste, jak dobrý dojem na kupující to udělá. Vyměňte prasklé dlaždičky.

Světla, osvětlení

Stojí za zvážení, jestli nebude lepší na některých místech použít silnější žárovky, nebo třeba přidat lampu. Zvlášť přes zimu, kdy je venku ponuré počasí, navodí kupujícímu dobrou náladu pěkně osvětlená domácnost.

Podlaha

Jestli máte doma koberec, který vypadá zašle, nechte ho vyčistit. U oprav podlahy nebuďte příliš velkorysí, vy už tam bydlet nebudete.

Závěrem

Určitě lze byt prodávat ve stavu v jakém je, a výše uvedené body ignorovat. Nelze potom ovšem očekávát, že prodáte za více, než je ve vaší lokalitě běžné.

Se všemi uvedenými body mým klientům pomáhám, u vybraných prodejů využívám služby profesionální homestagerky, která byt naaranžuje tak, že ho sami nepoznáte :). V dobrém slova smyslu samozřejmě.