Picture of Ondřej Petr
Ondřej Petr

Od roku 2013, kdy jsem začal pracovat v nemovitostech, slýchávám, že nemá smysl kupovat nemovitost teď, když za „chvíli“ bublina splaskne a ceny budou o desítek procent níže.

Ve světle aktuálních událostí se tato varianta zdá reálnější než kdy dřív, a tak se ve velkém objevují zprávy očekávající pokles cen o 10-25 %.

Kromě těchto zpráv se objevují informace z vedení ČNB, o tom, že zdravá úroková sazba na hypotečních úvěrech, ke které se dostaneme ve výhledu je kolem 5 % p.a.

Když se mě klient ptá, zda koupit teď, nebo čekat na vysněný pokles, vždy odpovídám, že záleží na jeho záměru a horizontu, v jakém chce nemovitost vlastnit.

Pokud plánujete kupovat jako spekulaci a prodat se ziskem, tento článek nepotřebujete, protože sami víte, zda kupujete pod tržní cenou či nikoliv.

Jestli kupujete nemovitost pro vlastní bydlení nebo jako dlouhodobou investici, budou vás zajímat tyto body, které Vám aktuálně budou hrát do karet.

  • Nízké úrokové sazby a ochota bank financovat.
  • Možnost si odečítat zaplacené úroky od základu daně.
  • Všeobecný strach ve společnosti, který už teď výrazně zvýšil šanci kupujícího snížit kupní cenu.
  • Časový test pro osvobození od daně z příjmu 5 let při následujícím prodeji za vyšší cenu (Součástí daňového balíčku je navýšení z 5 na 10 let).

Závěrem – vyplatí se tedy koupit nemovitost teď? Těžko říct, pokud kupujete nemovitost abyste řešili svoje vlastní bydlení, neváhal bych. Pokud uvažujete o investici, vždy se dívejte na delší horizont a mějte na paměti, že investiční nemovitost by měla generovat pozitivní cashflow, pokud tomu tak není, hledejte dál.