Vlastní bydlení je nákladná investice a mnoho lidí úplně běžně nemívá na účtech milionové zůstatky. Tudíž se rozhodne si na bydlení půjčit. Jedná se o naprosto běžný způsob koupě. U nás v kanceláři cca 80 % prodaných nemovitostí kupující financují hypotečním úvěrem.
Prodej nemovitosti se zástavou hypoteční banky
Ale také prodeje nemovitosti. Ať už si chcete kvůli založení rodiny pořídit prostornější bydlení nebo se zkrátka musíte nebo chcete přestěhovat do jiné lokality. Pořízení bytu nebo domu na hypotéku zde není překážkou.
Vaši nemovitost lze prodat standardní cestou a nemusíte kvůli tomu ani snižovat cenu nemovitosti jako v případě jiných právních vad (například ohledně věcného břemene). Jsou v podstatě dva způsoby.
Převod hypotečního úvěru na kupujícího.
Varianta, kdy byt prodáte i s hypotékou, kterou jednoduše na kupujícího převedete. Banka si jej prověří a on se stane jejím novým klientem místo vás. Zde se situace komplikuje kvůli v současnosti nízkým úrokovým sazbám. Pro vás jako toho, kdo si úvěr bere na jinou nemovitost, to na první pohled vypadá výhodně, ale právě nízké úrokové sazby se mohou nečekaně projevit i jako problém. Jednoduše neseženete nikoho, kdo by byl ochotný si hypotéku převzít, protože na nově uzavřenou by získal mnohem výhodnější podmínky.
Doplacení úvěru ziskem z prodeje – mimo výročí fixace
Hodláte sice hypotéku poctivě splácet, nicméně předčasně. Banka vás za tento krok „odmění” pokutou. Takže je v tomto směru výhodnější počkat si až na konec její fixace. Sankce se jinak pohybují v řádech poměrně nepříjemných desítek tisíc korun, záleží podle vaší úvěrové smlouvy. Zkuste se zeptat svého hypotečního poradce, zda by byl prodej pro Vás výhodný, kolik byste zaplatili jako pokutu.
Doplacení úvěru ziskem z prodeje – konec fixace
Zde je největší díl práce na realitním makléři. Ke konci fixačního období máte možnost doplatit svůj hypoteční úvěr bez dalších poplatků a pokut. Je tedy důležité správně načasovat začátek prodeje, tak aby k datu, kdy fixace končí, byl už zapsaný na katastru nový vlastník a prodávající měl prostředky na splacení úvěru.
Převod úvěru na jinou nemovitost
Převod hypotéky na jinou nemovitost není zcela standardní úkon a vždy záleží na konkrétních podmínkách dané banky. Ta vám odpoví na to, zda je takový postup možný a pokud nikoli, navrhne alternativní řešení situace. Banka si bude chtít vyhotovit znalecký posudek na hodnotu nově pořizované nemovitosti. Pokud bude vyšší, než u nemovitosti stávající a vy doplatíte rozdíl ze svých prostředků, myslím, že Vám to banka povolí.
Je-li pro vás vidina trávení času vyřizováním jakékoli administrativy příjemná přibližně stejně jako návštěva zubní ordinace, je nasnadě přenechat veškeré starosti hypotečnímu makléři, který se postará o vše potřebné.