Picture of Ondřej Petr
Ondřej Petr

Abyste lépe pochopili, co to anuita je.

Ukážeme si to na příkladu.

„Letka lesních včel č. 254, která čítá 100 dělnic, si chce postavit pořádný úl, aby přežila zimu. Jelikož je stavba úlu náročná, netroufne si každá včelka postavit svůj vlastní. Na stavbu potřebují 10 kilo medu, aby mohly pospojovat ostatní materiály a vytvořit dostatečnou izolaci. Brzy ale včelky bohužel zjistí, že mají medu nedostatek. Dohromady jen 1 kilo (každá po 10 gramech). Proto se rozhodnou, půjčit si zbylý med od medvěda. Společně se dohodnou, že po dobu dalších 10 let mu budou každý rok splácet po 1 kg. Každá včela z letky č. 254 bude tedy medvědovi dlužit celkem 100 g medu. Medvěd je rád, ví, že včely mu med vrátí, protože je jich hodně a k medu se sice v malém množství, ale zaručeně dostanou. Proto chce jen jedno kilo navíc, tato investice pro něj není tolik riziková. Včelky jsou také rády, protože v rámci podílu mají k užívání jednu kóji, kde můžou trávit příjemné chvilky po práci v lese, neplatí nájemné, ale splácí svou část dluhu medvědovi (anuitu). Sice nebydlí ve svém úlu, ale v úlu jejich letky. O stavebních úpravách a jiných věcech se rozhodují společně na schůzích. Po deseti letech, kdy je dluh medvědovi kompletně splacen, se včelky mohou rozhodnout, zda si kóje převedou do svého vlastnictví, či nikoliv.“

Teď tedy ve světě lidí:

Skupina lidí založí družstvo (právnickou osobu), která může získat půjčku od banky na nákup nemovitosti (např. činžovního domu od města) nebo postavení nemovitosti mnohem snadněji a za lepších podmínek. Členové družstva, majitelé podílů tzv. družstevníci, si poté pronajmou byt od družstva a místo nájemného splácí anuitu, jejíž výše je rozpočítaná podle velikosti podílu bytu mezi jednotlivé družstevníky.

Po kompletním splacení anuity se družstvo může/nemusí rozhodnout pro převod bytů do osobního vlastnictví. O tom se většinou rozhoduje při hlasování na schůzi bytového družstva. Souhlasit by měla více jak polovina družstevníků.

Anuita je nesplacený dluh družstevníka vůči družstvu.

Převod je samozřejmě umožněn jen těm družstevníkům, kteří mají splacenou svoji část anuity, většinou bývá možné anuitu při převodu doplatit najednou.